Blábolící Jelen

Návod jak uběhnout půlmaraton pro lenochy, tragédy, zmatkáře, programátory a hospodské povaleče.

Tento jednoduchý návod vás krok za krokem provede jak se dostat do cíle půlmaratonu před časovým limitem tří hodin a to i v případě, že patříte do všech skupin uvedených v nadpisu. Úspěšně jsem ho otestoval sám na sobě. :-)

Jelikož jste tragéd, nemáte vůbec žádnou fyzičku a běh byste vůbec nezvládli. Proto je nejdůležitější cca 2 roky před vlastním pokusem půlmaraton uběhnout začít chodit párkrát měsíčně na procházky 10-20km. Vzdálenost postupně zvedat až na nějakých 30-80km a z kopce při nich občas popoběhnout. To je v podstatě jediný bod, který je k uběhnutí nutný, další body již jen pozitivně či negativně ovlivní váš cílový čas.

Cca půl roku před závodem se běžte poprvé v životě proběhnout na delší čas než dvanáctiminutovku, kterou jste běhali při tělocviku na základní škole. Asi půl hodiny bude stačit. Díky základu z chození zjistíte, že by možná ten půlmaraton za 3 hodiny s vypětím všech sil šel nějak uběhnout už nyní. Je vám samozřejmě jasné, že se s každým během budete úžasně zlepšovat, a tak do přihlášky napište nějaký smělý čas, 1h 50m bude tak akorát. :-)

Během přípravy je potřeba dodržovat pitný režim. :-)

Pod vidinou krásného času se nebojte naplánovat si běhání 4-5x týdně. Ovšem tolikrát nevyběhnete ani první týden. Vzhledem k tomu, že jste lenoch a hospodský povaleč, podaří se vám vyběhnout tak 2x, maximálně 3x týdně. Takhle běhejte cca 2 měsíce. Výsledky to bude mít sice pozitivní, trochu se zlepšíte, ale výsledek rozhodně nebude vypadat, že dáte půlmaraton pod 2 hodiny. A protože jste zmatkář a tragéd, začněte se poprvé stresovat otázkou “co když to vůbec neuběhnu?”.

Aby jste se moc nestresovali, je potřeba nechat se přivést na jiné myšlenky. Ideální je způsobit si nějaký úraz, který vám tak na měsíc znemožní jakoukoliv fyzickou aktivitu, já zvolil vyhřezlou plotýnku. Díky mému povolání programátora to šlo docela snadno. :-)

Na startu ve své "výkonostní kategorii". :-)

Po měsíci, kdy vaše největší fyzická aktivita je dojít si od gauče k ledničce, zjistíte, že všechno, co jste běháním natrénovali, je pryč. Nyní je potřeba se hlavně nestresovat nějakým blížícím se půlmaratonem, a tak nezačněte hned běhat. Měsíc se flákejte, skočte si s kamarády na pivo a odpočívejte.

Nyní už by to ale chtělo začít znovu běhat. Nesmíte to ovšem přehánět, tak si najděte něco, co vám zabrání neustále trénovat. Já například na celý měsíc odjel jako vedoucí na dětský tábor a zafungovalo to skvěle - běhat jsem byl za celou dobu přesně jednou. :-)

V téhle skupině kolem vodičů na 2:30 jsem někdo schovaný.

Dostali jste se do stavu, kdy už vám zbývá poslední měsíc. Po pravdě nyní už toho stejně moc nedoženete, tak se prostě jen běžte párkrát proběhnout, ať víte, jak na tom jste. Krom toho samozřejmě celý měsíc vyšilujte, že nemáte vůbec šanci to uběhnout.

V den závodu běžte úplně dozadu startovního pole, to je totiž místo, kam patříte. Hned po zapnutí sporttesteru zjistíte, že podle tepové frekvence asi nepoběžíte. Jste totiž tak nervózní, že vám neměří 80-90% vaší maximální tepové frekvence, i když se ještě vůbec nehýbete. Proto ve svém okolí najděte vodiče (člověk s vlajkou na zádech) na cílový čas 2h 30m. Na pomalejší čas už vodiči bohužel nejsou. :-)

Za půlkou se běželo sice skvěle, ale barvu jsem měl jak rajče před výbuchem. :-)

Ze začátku vám i tak přijde, že vodič běží strašně rychle a nemáte šanci půlmaraton dokončit. Na závodě se totiž nemáte moc kde rozhýbat a ztuhlé tělo dost protestuje. Nebojte se ovšem toho, za takové 2 kilometry se to spraví. Postupně se vám poběží lépe a lépe a budete mít myšlenky zrychlit a utéct před vodiče, ale minimálně do 10 kilometru to rozhodně nedělejte. Přípravě jste totiž moc nedali a proto je potřeba alespoň závod běžet trochu zodpovědně.

Cílová fotka.

No a pokud se vám na 10 kilometru poběží stále skvěle a nezadýcháváte se, můžete začít malinko zrychlovat, čímž nenaženete moc času, ale alespoň to bude pod 2:30. Někde mezi 15-20 kilometrem vás asi trochu začnou bolet nohy. Ale tam už budete potkávat odpadlíky, kteří přepálili začátek a do cíle už jen jdou, zatímco vy stále zrychlujete. To skvěle zvedne morálku a do cíle tak budete dobíhat ve svém nejrychlejším tempu za celý závod.

Spokojený po prvním uběhnutém půlmaratonu v životě. :-)

Tam už zbývá jen převzít si účastnickou medaili nebo diplom a nechat se vyfotit, aby bylo co sdílet na sociální sítě. Po pravdě ten šnečí výkon není nic moc, ale zase na druhou stranu většina lidí to uběhnout ani nezkusila a pořád lepší než sdílet fotky “co jsem měl dnes k obědu”. :-) Mně se podle tohoto návodu podařilo doběhnout půlmaraton v Ústí nad Labem za 2h 25m. Pokud ovšem chcete na facebooku oslnit své přátele i dobrým časem, doporučuji spíš řídit se něčím jiným, než mým návodem. :-)